Diş Protezleri


İmplant Üstü Protezler

İmplant teknolojisindeki sürekli gelişme sonucunda, günümüzde implantlar çok güvenilirdir. Üreten firma sayısındaki artışla birlikte, fiyatları geçmişe oranla daha ucuzlamıştır. Artık günümüzde hiç dişi olmayan hastalara sabit Porselen Diş yapabilmek mümkün alt ve üst çeneye yeterli sayıda yerleştirilen implantlar sayesinde sağdaki resimdeki gibi bir sabit protez yapmak mümkündür.ılan doğal dişlerin üzerlerine monte edilen, özel olarak üretilmiş hassas tutucularla yapılmaktadır. Özel hassas tutuculu bu protezlere halk arasında çıtçıtlı diş denilmektedir.

 

Hassas tutuculu protezlerde bağlantı yapılacak dişlerin ve protezin üzerine biri erkek ve biri dişi tutucudan oluşan birbirine geçmeli çeşitli kilit sistemleri yerleştirilmiştir. Hassas tutuculu protezlere çıtçıtlı protez denmesinin sebebi de budur.Çıtçıtlı protezlerde bağlantının yapılacağı doğal dişler öncelikle, dişi sağlamlaştırmak amacıyla kaplanır. Yapılan bu kaplama üzerine özel halka benzeri tutucular monte edilir. Monte edilen bu tutuculara protez üzerine yerleştirilen karşılıkları takılır. Bütün bu uygulamalar protezin maliyetini artırdığındançıtçıtlı protezler klasik metal kanca bağlantılı protezlere göre daha pahalıdır. Ancak estetik olarak bir görüntü bozukluğu oluşturmaz ve kullanıcıya güven verir. Kolay sökülüp takılabilen protezlerdir. Bakım ve temizlikleri daha kolaydır.

 

Yandaki resimdeki gibi hiç dişi olmayan hastalarda bazen yeterli implant yapacak kemik miktarı olmadığından bazende ekonomik sebeplerle 2-4 implant yapılarak hastanın kullandığı takıp çıkarılan protezlerinin tutuculuğu artırılma yoluna gidilebilir. İmplant üzerindeki parça ball attachment adı verilen tarzdadır ve aynen hastanın kendi dişlerine yapılan kaplamalara yerleştirilen hassas tutucularda olduğu gibi çıtçıtlı protez olarak anılırlar. Ball atttachmentli protezlerde hassas tutucular hastanın ağzında dışarıdan görülmeyecek şekilde dişlerin iç yüzeylerinde gizlenmiştir. Çıtçıtlı protezler de kanca olayı tamamen terk edilmiştir.

 

İmplant Üstü Protezler