Pedodonti


Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene

Çocuklarda ilk diş muayenesi için geç kalmayın!

Uzmanlar, hayat boyu sürecek ağız ve diş bakımının 6 aylık iken başlaması gerektiğini belirtiyor.

ağlıklı bir ağız ve dişler, sağlıklı bir yaşamın temel yapıtaşları arasında yer alıyor. Uzmanlar, hayat boyu sürecek ağız ve diş bakımının 6 aylık iken başlaması gerektiğini belirtiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Ayça Neşve Kayabaşoğlu “İlk diş muayenesi altı ay ile bir yaş arasında yaptırılmalıdır” diyor.

Ağız ve diş sağlığı, vücut sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Bu konuda henüz erken yaşlarda adım atılması, ağız ve diş bakımına özen gösterilmesi gerekiyor. Süt dişleri geçici olduğu için çoğu kez ebeveynler tarafından önemsenmiyor. Oysa süt dişlerinin ihmal edilmesi, ileride daimi dişlerde de çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle diş kontrollerine bebeklikten itibaren başlanmasının önemini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Ayça Neşve Kayabaşoğlu, bebeklerin ilk diş muayenesinin altı ay ile bir yaş arasında yaptırılması gerektiğini söylüyor. Ayça Neşve Kayabaşoğlu, erken yaşlarda ağız ve diş bakımı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Bebeklerin ilk diş muayenesi ne zaman yaptırılmalı?

Bebeklerin ilk diş muayenesinin, dişleri çıkmaya başladıktan sonra, genellikle altı ay ile bir yaş arasında yaptırılması gerekiyor.

Bir yaş, muayene için çok erken değil mi?

İlk diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının en önemli nedeni, hekimlerin bebeklik döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini ebeveynlere göstermesidir. Ayrıca, halk arasında biberon çürüğü olarak da adlandırılan ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşabilen erken dönem çocukluk çağı çürüklerinden çocukların korunabilmesi için küçük yaşta ağız diş muayenesinin yapılması büyük önem taşır.

İlk yaş muayenesinde bebekler ağrı hisseder mi?

Bu dönemde ağız diş muayenesi  bebek, ebeveynin kucağında otururken ya da yatarken gerçekleştirilir. Bebeği korkutmamak için tüm hareketler yavaş ve nazikçe, genellikle hiçbir el aleti kullanılmadan yapılır. Bu sayede bebeğin ilk muayenesi ağrısız bir şekilde gerçekleşmiş olur.

İlk yaş muayenesine gelirken nelere dikkat etmek gerekir?

İlk yaş muayenesinin amacı bebeğin diş sağlığı, koruyucu uygulamalar ve beslenme konularında ayrıntılı bilgiler vermektir. Çocuğun ağız içi muayenesinin ardından ebeveynlere muayene ile ilgili ayrıntılı bilgiler verirken çocukla ilgilenecek bir yakının da beraber olması rahat bir ortam sağlar.

Çocukları ilk diş hekimi muayenesine alıştırmak için neler yapılmalı?

İlk muayeneden önce bu konuda yazılmış hikaye kitapları okunarak çocuklar ilk deneyime hazırlanabilirler.

Eğer tedavi gerekirse çocuklar bu duruma nasıl hazırlanmalı?

• Tedavi öncesinde “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmamak gerekiyor. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini doğurabilir. 
• Çocuk diş hekimi randevusundan sonra hediye ile ödüllendirilmemeli. Böylelikle muayeneler için rutin bir uygulama algısı yaratılabilir. 
• Çocuğa geçmiş diş hekimi deneyimlerinden olumlu cümlelerle bahsetmek önem taşıyor. Eğer diş hekimine gitmeyi reddederse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılıp çekilmek zorunda kalabileceği gibi korkutucu cümleler kurulmamalı. Çünkü tüm bu işlemler, bir gün çocuğunuzun gerek duyabileceği tedaviler olabilir. 
• Diş hekiminin dişlere bakmak dışında bir şey yapmayacağı konusunda çocuğa söz verilmemeli. Bırakın çocuk hekimi dinleyerek kendi izlenimleri ve hissettikleriyle bu durumun üstesinden gelsin. Zor bir tedavi yapılacak olsa bile, ilk ziyarette çocuk ile hekim arasında güçlü bir güven duygusu oluşursa bu deneyim kolaylıkla aşılabilir.

İlk diş hekimi ziyaretinde neler yapılıyor?

İlk muayenede ayna ve ışık yardımıyla çocuğun tüm dişlerine bakılarak var olan sorunlar ve tedavi yöntemleri belirleniyor ve ebeveyne bilgi veriliyor. En önemlisi diş sağlığı açısından beslenmede nelere dikkat edilmesi ve koruyucu uygulamalar hakkında ebeveynler bilgilendiriliyor. Bu işlemler yapılırken kullanılan tüm aletler çocuğa tanıtılıyor ve bazı aletleri onların denemesine izin veriliyor. İlk muayenede canı yanmayan, hatta oynanan oyunlar sayesinde odadan mutlu ayrılan çocuk  bir sonraki randevuya çok daha rahat geliyor.

Çocuk tedavi olurken aileden birinin yanında kalması gerekir mi?

• Dikkatleri çok kolay dağılabildiği için bazen tedavi başladığında, çok küçük yaştaki çocuklar dışında, ailelerin bekleme salonlarında kalması daha uygun olabiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarına tüm tedavi süresince yanlarında olacakları konusunda bilgi vermemeleri, tedavinin seyri açısından önem taşıyor.
• Ebeveynler eğer tedavi süresince mutlaka çocuklarının yanında olmak istiyorlarsa, mümkün olduğunca çocukla sözlü iletişim kurmamaya çalışmalılar. Özellikle “acıyor mu?” gibi sorular çocuğun uyumunu olumsuz yönde etkileyeceği unutulmamalı. 

 

 

 

eskişehir çocuk diş hekimi 

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene