Çene ve Diş Cerrahisi


Çene Kistleri

Çene Kistleri Nedir?

Çene kemikleri içinde içi sıvı dolu etrafı epitel denen ince bir zarla çevrili patolojik oluşumlara çene kisti denir. Vücudumuz da en çok kitlere çene kemikleri içinde rastlanır.

Çene Kistleri Nasıl Tedavi Edilir ?

Çenelerdeki kistler çoğu kez diş kaynaklıdır. Kistler cerrahi bir işlemle çıkartılmalıdırlar. Diş kökü etrafında oluşabilen bu kistler tedavi edilmezlerse büyük boyutlara ulaşabilirler. Kök ucunda kisti olan hastalarda dişin çekilmesi tedavi için yeterli değildir. Diş çekilip kist kemik içinde bırakılırsa bu kist büyümeye devam ederek büyük hacimlere ulaşmaktadır. Bunun sonucunda ise çok sayıda dişin de çekiminin gerektiği bir durum ortaya çıkabilir.

Çene Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

-Çene kistleri genellikle diş kaynaklı olan, dişlerin kök ucunda veya çevresinde oluşan içleri boş veya sıvı dolu patolojik oluşumlardır. Kist tedavi alternatifleri farklı olabilmektedir.

 

  • Marsüpyalizasyon denen yöntemde kistin bulunduğu bölge cerrahi olarak açılır ve bu kist boşluğu ağız ortamıyla birleştirilerek kistin küçülmesi beklenir.
  • Veya Enükleasyon yapılarak direkt olarak kist bulunduğu bölgeden çıkartılır.

Çene Kist Ameliyat Sonrası Süreç ?

-Ameliyat sonrasında kist çıkartıldıktan sonra eğer ilgili diş ağızda bırakıldıysa ( kanal tedavisi yapılarak) protetik bir işlem gerekmeyebilir.

-Eğer kist ile birlikte diş çekimi de yapıldıysa bölgede yeni kemik oluşumu tamamlandıktan sonra boşluk oluşan diş bölgesine implant yerleştirilerek çiğneme fonksiyonu o bölge için kazandırılır.

 

Çene Kist Ameliyat Fiyatları ?

Çene Kist Ameliyatı fiyatlarımızla ilgili detaylı bilgi almak için  bize ulaşabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

eskişehir çene cerrahisi uygulamaları ve tedavileri


Çene Kistleri