Ortodonti


Incognito (Lingual Ortodonti)

Lingual Ortodonti Incognito Sistemi

Ortodonti (Görünmeyen Teller)
Kelime anlamı olarak da –lingual- Latincede  “dil tarafı” , “dil bölgesi” manasına gelmekte olan, dişlerin dile bakan bölgelerine uygulanan ortodontik tedaviyi tanımlamaktadır. Incognito tedavisi ise lingual ortodonti de uygulanan tekniklerde birisinin piyasa ismidir. Tıpkı lingualortodontideki farklı tekniler gibi incognitoda da, kullanılan teller ve braketler dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılmaktadır.  İncognito ve başka
lingual ortodonti tekniklerinin en büyük olumlu yönü ise, invisalign tekniğinin tersine yalnızca belirli hastalarda değil, daha karışık vakalarda da uygulabilir oluşlarıdır.

  Incognito apareyleri tamamen şahsa özgü şekilde tasarım edilir ve üretilir. Farklı tüm ortodontik tedavi tekniklerinde uygulanan ve fabrikasyon olarak üretilen  braket ve tellerin tersine  incognito tekniğinde her şey hastanın ağzına göre spesifik olarak “altın alaşımından” üretilir. Kısacası bu teknikte, hastaların dişlerinden alınan ölçüler ilk önce yurt dışındaki (Almanya) merkeze yollanır, orada bilgisayar destekli özel bir yazılım yardımı ile hastaya özel olarak üretildikten sonra  yeniden ülkemize gönderilir.

İncognito tedavisini başka lingual tekniklerden ayıran bir diğer özellik ise, tedavi için hastaya özel üretilen braketlerin, dişlerin arka bölümlere doğrudan olarak değil, altından yapılmış bir kaide ile yapıştırılmalarıdır. Bu şekilde dişlerin arka yüzleri tıpkı altın bir yüzeyle kaplanmış gibi olup diğer lingual tekniği gibi yeterli ağız hijyeni sağlayamama ve çürük riskini azalmaktadır. Bu sebeple braketlere kolay alışılmaktadır.

Invisalign-Görünmeyen Diş Teli

Diş telleri kusurlu ısırma (malocclusion) ile konumu değişen dişleri düzeltmek için kullanılan bir yoldu. Fakat bugün bazı durumlarda standart ortodonti tedavilerinde uygulanan braket ve tellerine ihtiyaç duyulmadan dişleri düzeltmeyi sağlayan Invisalign sistemi mevcuttur.

Patentli olan Invisalign sistemi, dişleri adım adım tekrar yerleştirmek için bir seri renksiz, çıkarılabilir düzleştiriciler uygulanmaktadır. Invisalign sisteminin tercih edilmesinin sebebi, diş tellerine göre daha iyi görünmesindendir. Bunun yanında çıkarılabilir olduklarından, yemek ardından dişleri temizlemek daha kolaydır. Invisalign düz ve pratiktir, bu sebeple diş etlerinde, yanakta ve dilde iltihaba yol açmazlar. Invisalign sistemi, metallerde karşılaşılabilecek alerjik tepkilere de yol açmaz.

İlk olarak dişlerin ölçüsünü, ısırma şekli, fotoğrafla ve röntgen ile alınır. Bu malzemeleri ve hastanın tedavi planı laboratuvara yollanır. Laboratuvar, Invisalign üretir – Invisalign tam olarak hastaya özel hazırlanmış renksiz kalıplardır. Her bir Invisalign 2 hafta boyunca takılır ve bunları yalnızca yemek yerken, içerken diş fırçalarken ve ip kullanırken çıkarmak gerekir.

Her 2 haftada bir Invisalign bir yenisi ile değiştirmek gerekir. Dişler, her seferinde istenilen yöne hareket eder ve bu, dişler istenen konumlarını alıp düzelene dek sürer. Her 6 haftada bir, tedavinin uygun olarak geliştiğini takip edebilmek için diş hekimine gidilir. Invisalign ile uygulanan ortodontik tedavi tipik olarak 9-15 ay arasında tamamlanır ve bu sürede 18 ila 30 Invisalign kullanılır. Tedavinin tamamlanma süresi, her bir durumuna göre değişecektir.

Sağlık konusundaki geçmiş ve yaşam tarzınızla ilgili detaylı inceleme ve gözden geçirmeden sonra Invisalign’ın sizin için uygun olup olmadığına diş hekiminizle baraber karar verebilirsiniz.

 

Incognito (Lingual Ortodonti)