Ortodonti


Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı

Ortodonti sayesinde diş çapraşıklıkları her yaşta tedavi edilebilir. Ama sorun iskelet yapısında ise erken yaşta tedavi çok önemlidir.


Dişlerdeki Çarpaşıklıklar Ne Tip Problemlere Yol Açar?

Dişteki çapraşıklıklar ve diş dizisindeki bozukluklar ağız bakımını zorlaştırdığı için diş çürüklerine neden olur. çenedeki dengesizlikler ise ağrılara ve fonksiyon yetersizliğine yol açar. Bu tip sorunlar psikolojiyi de olumsuz yönde etkileyebilir.


Ortodontik Tedavi İçin En Uygun Yaş Dönemi Nedir?

Ortodontik tanı için en uygun yaş ilk daimi dişlerin çıkmaya başladığı 6-7 yaşları olmasına rağmen yaş sınırlaması olmadan her yaşta tedavi mümkündür.

Anne ve babalar çocuklarının ortodontik tedavisini yetişkin döneme ertelemeyip büyüme ve gelişim çağında yaptırırlarsa, tedavi daha kolay ve hızlı ilerleyecektir. Bunun yanında ortodontik tedavi maliyeti de daha uygun olacaktır.

Ortodontik muayene çocuğun veya yetişkinin kapsamlı olarak çene, yüz ve dişlerinin muayenesini içermektedir. Bu muayane sonucunda, çocuğun tedaviden faydalanabilmesi için Ortodontiste doğru zamanda gelip gelmediğini de ortaya çıkarır. Ortodontik muayeneler çocuğunuzun düzenli diş kontrollerinde (çürük, fluor uygulaması veya çürük önleyici gibi işlemler) çoğu zaman yer almayabilir. Bu yüzden çocuk ergenlik dönemine girmeden, ağzında hem süt hem sürekli dişler mevcutken; henüz sürmeyen diğer sürekli dişlerin var olup olmadığı, dişlerin konumları ve kapanışı mutlaka ortodontist tarafından tespit edilmelidir.

Yani 6-7 yaş civarındaki her çocuğun kontrol amaçlı olsa da bir ortodonti uzmanına muayene ettirilmesi çok önemlidir.


 

 

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı