Estetik Diş Hekimliği


Zirkonyum Dişler

İRKONYUM  DİŞ NEDİR

Zirkonyum dişEstetik diş hekimliği tedavilerinde, dişlerin formlarını ve rengini istediğimiz şekilde düzenleyebilmek için bazı protetik tedavilere ihtiyaç duyulur. Bunlar arasında zirkonyum diş ve empress gibi uygulamalar sayesinde estetik beklentileri karşılamak mümkün olmaktadır. Zirkonyum dişler estetik yanında dayanıklı olmaları sebebi ile diş hekimleri ve hastalar tarafından tercih edilmektedir. Zirkonyum,  Porselene destek olması amacı ile kullanılan bir alt yapı malzemesidir.

Eskiden beri kullanılan metal destekli kronlar ise çağımızda artık estetik beklentileri karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Işığı geçiremediği için oluşan opak görünüm, doğal dişlerin canlı görüntüsünü vermekte yetersiz kalır. Bazen diş etine yakın kısımlarda koyu bir gölge oluşması gibi diğer dezavantajlarının olması da estetik diş hekimliği uygulamalarında metal desteksiz porselenlerin ve Zirkonyum maddesinin kullanımı ihtiyacını doğurmuştur.  Fiyatları klasik diş hekimliği tedavilerine oranla daha yüksek olsa da avantajları sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir.
 
Daha önceleri estetik amaçla uygulanan, tam porselen kron, in-ceram gibi uygulamalar, estetik beklentilere cevap verebilmesine rağmen estetik ve sağlamlığı bir arada elde etmek mümkün olamıyordu.  Güçlendirilmiş porselenden imal edilen metal desteksiz porselenlerde köprü tipi protezler yapılamıyordu.

Zirkonyum Diş hekimliğinde nasıl kullanılmaya başladı?ZirkonyumDaha önceleri kuyumculuk, tıp ve diğer endüstriyel alanlarda kullanılan Zirkonyum Diş hekimliğinde kullanılmaya başladıktan sonra porselen köprülerin altında sağlam ve estetik bir altyapı hazırlamak çok daha güvenilir hale gelmiştir. Bilgisayar yardımı ile hazırlanan zirkonyum porselenler optik okuyucularla ölçülüp hassas bir şekilde  bilgisayar yardımı ile ajuste edildiğinden dişlerin üzerine  ve diş eti sınırına çok daha uyumlu olarak birleşmektedir.

ZİRKONYUM VE SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

- Işık geçirgenliği ; en önemli üstünlüğüdür bu sayede doğal dişin yapısına yakın canlı görüntüyü yakalamak mümkün olmaktadır.

- Beyaz renkte olduğundan, gri görüntüyü örtmek için opak bir materyal kullanmaya gerek kalmaz, böylece porselen için daha fazla mesafe kalır. Metal destekli kronlarda yükseklik alınması sırasında bazen ortaya çıkan ince alanlardaki metal görüntüsü ya da dişeti ile birleşimindeki koyu görünüm beyaz renkli ve diş rengine yakın görüntüsü nedeniyle zirkonyum diş yapımı estetik sorun teşkil etmez.
- Bilgisayar desteği ile tesviye ve ajuste edildiği için, çok hassas bir şekilde ağızdaki dişlere adapte olur buda zirkonyum kaplamaların tutunma direncini artırır.
- Alerjik değildir. Diş eksikliği vakalarında rahatlıkla porselen köprüler için alt yapı malzemesi olarak tercih edilebilir. - Estetik : Estetik çalışmalarda, doğal diş görüntüsü elde edebilmek için ışık geçirgenliği çok önemlidir. Bu amaçla Laminate veneerler, Full porselen jacket kronlar ve zirkonyum kronlar gibi porselen teknikleri tercih edilir. Zirkonyumun tercih edilme sebebi estetiğin yanında yüksek dayanım gücü sayesinde diş eksikliği vakalarında porselen köprüler yapılabilmesine imkan sağlamasıdır. - Dayanıklılık : Zirkonyumun diş hekimliğinde kullanılmaya başlamasından önce metal destekli porselenler köprü yapımında tek alternatif idi. Tam porselen kronlar mükemmel estetik sağlasa da köprü yapılmasında kullanılmaz. Zirkonyum ise hem estetik hemde dayanıklılık olarak köprü yapılırken beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır. - Uyum: Zirkonyum alerjik değildir. Ağız sıvıları ile etkileşime girmez. Zirkonyum kaplama sıcağı ve soğuğu iletmediği için, ısı iletkenliğine bağlı hassasiyet oluşmaz.Zirkonyum Diş Fiyatları Pahalımıdır.Diş hekimliği tedavilerinde kullanılan Zirkonyum'un, ilk uygulanmaya başladığı yıllara göre daha ucuzladığını söyleyebiliriz. Ancak yine de Zirkonyum diş fiyatları, klasik diş hekimliği tedavilerinde sıklıkla kullanılan metal altyapılı porselen kaplamalara göre daha pahalıdır. Dayanıklılık ve estetik açısından sağladığı avantajlar nedeni ile kron köprü çalışmalarında, sıklıkla zirkonyum dişler tercih edilir.

Zirkonyum diş'ler dayanıklılığı sayesinde hem ön hem de arka grup dişlerde güvenle kullanılabilir. En önemli avantajlarından birisi ışık iletkenliği sayesinde, ışık karşısında doğal dişlere benzer bir şekilde reaksiyon vermesidir.  

Zirkonyum Dişler