Tedavilerimiz


Protez Seramik Dişler

Protez Nedir?

Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.

Protezilerin amacı nedir?

Protez yapımıyla, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır. 

Harap Olmuş Dişler Nasıl Korunur?

Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da dişhekimliği için iözel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Dişhekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir. Dişlerin kaybedilmesi sonucunda yapılan protezler genel anlamda iki türlüdür:

1- Ağızda kalan dişlerin üzerine yapılan ve hasta tarafından çıkartılamayan kron, köprü gibi Sabit protezler,

2- Hasta tarafından istenildiği zaman takılıp çıkartılabilen Hareketli protezler

 

Sabit Protezler

Kaybedilen dişlerin yerine yapılan protez komşu dişlere yada implantlara bağlanarak destek alan ve hasta tarafından çıkartılamayan protezlerdir.Bu tür protezlere sabit protezler denilmektedir.

Hareketli Protezler

Kaybedilen dişlerin fazla olması veya tam dişsizlik durumlarında uygulanan desteğini çene dokusundan yada implant,dişlerden alan hasta tarafından çıkartılabilen protezlerdir.Bu tür protezlere Hareketli protez denir.

Hareketli protezlerde ağızda var olan dişlerden destek alınır.Bu destek dişlere uygulanan kroşe (kanca) yardımı ile sağlanır.Metal bir kanca görüntüsü hastada uygulanan 
protezde estetik olmayan görüntü yaratır.Bu olumsuzluğu gidermek için güncel yaklaşım hassas tutuculu protezler veya implant destekli hareketli protezlerdir.

Protez Seramik Dişler