Tedavilerimiz


İmplant Tedavisi Uygulamaları

İmplant Nedir ?

Kaybedilen dişlerin yeniden kazandırılması amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen, vida şeklindeki yapay köklere DENTAL İMPLANT denilmektedir.

Günümüzde kullanılan dental implantların neredeyse tamamı titanyum esaslıdır çünkü titanyum kemik dokusu ile uyum sağlayabilen bilinen en doku dostu materyaldir.

İmplantlar Hangi Maddeden Yapılır ?

Günümüzde kullanılan dental implantların neredeyse tamamı titanyum esaslıdır.Titanyum doğada reaktif olarak bulunur.Birlikte kullanıldığı maddeye kolayca uyum sağladığı için, vücudun normalde yabancı maddelere karşı geliştirdiği iltihabi veya allerjik reaksiyonlar  titanyum için gerçekleşmez. Bilinen en doku dostu materyal olan titanyum, modern tıpta vücuda yerleştirilen metal esaslı yapıların tamamının yapımında kullanılır.

İmplantlar Ne Kadar Etkin ve Güvenlidir ?

İlk uygulamaları yaklaşık 30 yıl öncesine dayanan dental implantoloji, doğru planlama, kusursuz sterilizasyon ve cerrahi teknik, mükemmel protetik uygulama biraraya geldiğinde %98 başarı ile uygulanan, güvenilirliğini ispat etmiş bir yöntemdir.

Son yıllarda geliştirilen implant yüzeyi çalışmaları başarı oranını yükseltmeyi hedeflemiştir.

 

İmplant Kimlere Yapılabilir ?

Ağzındaki diş eksikliklerinin giderilmesini isteyen ve bazı kriterlere sahip olan herkese implant yapılabilir. Bu kriterlerden biri eksik diş veya dişlerin olduğu bölgedeki kemiğin durumudur. İmplantın sağlam ve sağlıklı olarak yerleşip tutunabilmesi için bu bölgede yeterli kemik yüksekliği bulunmalıdır. Ayrıca hastanın ağız bakımı iyi olmalı, dişeti problemleri ve iyileşmeyi olumsuz etkileyecek bir rahatsızlığı bulunmamalıdır. Dental implant uygulamaları için üst yaş sınırı yoktur. Alt sınır ise büyüme ve gelişimin tamamlandığı yıllardır.

İmplant uygulamaları için en önemli kriter,implant yerleştirilmesi planlanan bölgede yeterli miktar ve kalitede kemik dokusunun bulunmasıdır. Ayrıca bazı anatomik oluşumların implant yerleştirilmesini engeller konumda olmaması gerekir (Bölgenin implant yerleştirilmesine uygun hale getirilmesi için uygulanan rejeneratif ve rekonstüktif, ileri implantoloji teknikleri ile ilgili doktorunuzdan detayllı bilgi edinebilirsiniz.).

İmplant uygulanacak bireyin ağız hijyen alışkanlıklarının en üst düzeyde olması, Ağızda dişeti hastalığının olmaması, şayet varsa tedavi edilmiş olması, kontrol altında olmayan herhangi bir sistemik rahatsızlığının olmaması gerekir.

İmplantolojinin Avantajları Nelerdir ?

Klasik köprü protezlerinde komşu dişlerin küçültülmeleri sonucu dişlerde oluşan hasar implant uygulamalarında önlenmiş olur.

Sabit protez yaptırma şansını kaybederek , hareketli proteze mahkum olan bireyler, implant uygulamaları sayesinde sabit dişlere sahip olabilirler.

Üst çene total dişsizlik vakalarında, total protezin (damak) implantla desteklenmesi sayesinde damağı tamamen örtmeyen dolayısı ile bulantıya yol açmayan, tat kaybına neden olmayan daha sağlıklı protez uygulamaları yapılabilir.

Silikleşmiş çene kemiği nedeni ile protezleri ağızlarında aşırı oynayan ve bu nedenle rahat fonksiyon göremeyen hatta konuşamayan bireylerin protezleri implant destekli hale getirilerek stabil kılınabilir.

Diş çekimini takiben çene kemiklerinde oluşan rezorbsiyon (erime) implant uygulamaları sonrasında önemli miktarda önlenmiş olur.

İyi fonksiyon görebilen, çok daha estetik sonuçlar elde edilen protezler ile bireyler her istediklerini yiyebilir, özgürce gülebilir, kahkaha atabilir, öpüşebilir, yeniden kazandıkları özgüvenleri ile belkide ihmal ettikleri sosyal hayatlarını doya doya yaşayabilirler.

İmplant Diş Fiyatları ve İmplant Diş Tedavisi

Kaybedilen dişlerin yeniden kazandırılması amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen, vida şeklindeki yapay köklere implant denilmektedir.

Günümüzde kullanılan dental implantların neredeyse tamamı titanyum esaslıdır çünkü titanyum kemik dokusu ile uyum sağlayabilen bilinen en doku dostu materyaldir.

Dünyada rutin olarak yıllardır uygulanan implant tedavilerinde optimum şartlar sağlandığında başarı oranı %98 olarak bildirilmiştir. Başarıdan anlaşılması gereken uygulanan implantın en az 10 yıl ve daha uzun süre ağızda kalmasıdır.

İmplant Başarısını etkileyen nedenler sadece implantın kalitesi, doğru planlama ve yapan hekimin tecrübesi ile sınırlı değildir.

İmplant uygulanan hastaların da bu başarıda katkısı tartışılamaz.

Dünyada üretimi yapılan 500-600 farklı markada implant bulunmaktadır. Bunların çok büyük kısmı basit kopya yöntemi ile taklit implantlardır. Yüksek kalitede implantlar ile düşük kalitedeki implantlar arasındaki farkı hasta olarak anlamak mümkün değildir. Size yapılacağı söylenen implantın markasını öğrenip internetten araştırabilir yada başka bir hekime bu implant hakkında sorular sorabilirsiniz. Bir implantın tercih edilmesi için uzun yıllardır uygulanıyor olması ve bu konuda uzun dönem başarılı vaka çalışmalarının yapılmış olması gerekir.

Bir implantın uzun dönem başarısı için uzun dönem geçmiş uygulamalarının ve vaka paylaşımlarının bulunması gerekir. İmplant sistemleri arasındaki fiyat farklılığının temel nedeni yapılan ar-ge çalışmaları ve vaka çalışmalarına verilen destekten dolayıdır. İmplant uygulamasının ucuz olması elbette olumlu algılanabilir. Ancak implant uygulama fiyatının ucuz olabilmesi için hekiminizin implant materyalini düşük maliyet ile alabiliyor olması gerekir. Dünyada kabul görmüş en iyi implant sistemlerinin üretim maliyetleri düşük olmadığından dişhekiminizinde bu maliyete göre fiyat belirlemesi çok doğaldır. Sağlığınız söz konusu olduğunda Dünyaca kabul edilmiş ve uzun dönem başarısı kanıtlanmış implantlar için ödeyeceğiniz maliyet söz konusu olmamalıdır. 

 Tedavi Süreci Nedir? 

  • İmplant operasyonu ve dikiş alınma süresi 1-5 
  • Günİmplantın kemiğe kaynaşma süresi 2.5-4 Ay
  • İmplant üstü ölçü alma 1 gün
  • İmplant üstü proteztedavi süresi 5-14 Gün
  • Beyazlatma işlemi süresi 45 Dakika (Tek Seans)
  • Lamine veneer porselen tedavi süresi 7 Gün
  • Hareketli protez tedavi süresi 7-14 gün
  • Sabit protez tedavi süresi 7-14 gün
  • Sinus Lifting operasyonu 1 gün
İmplant Tedavisi Uygulamaları