Tedavilerimiz


Diş ve Diş Eti Hastalıkları

PERİODONTAL HASTALIK DİŞ ETİ PROBLEMİ NEDİR?

Diş etleri yumuşak dokudan oluşur. Dişlerinizin alt kısmını (diş kökü) çevreler. Dişetlerine bakmak, dişlere bakmak kadar önemlidir.

Periodontal HastalıkPeriodontal Hastalık   diş eti problemi nedir?Diş etleri yumuşak dokudan oluşur. Dişlerinizin alt kısmını (diş kökü) çevreler. Dişetlerine bakmak, dişlere bakmak kadar önemlidir.Diş eti problemi dişetlerinin iltihaplanmasıdır. Dişler ve dişetleri üzerinde biriken yapışkan bir film olan bakteri plağından kaynaklanır. Bakteri plağı, dişetlerinin kızarmasına, şişmesine ya da kanamasına neden olan asit ve toksinler üretir.Zaman içerisinde, Diş eti problemleridişetlerinin dişlerden çekilmesine neden olabilir. Bunun sonucunda dişler ile dişetleri arasında cepler oluşur. Bu ceplere mikroplar dolar ve dişlerin etrafındaki kemiğin zayıflamasına neden olur.Diş eti problemi yaygındır. Pek çok kimse, iyi bir ağız bakımı ile tedavi edilebilecek, erken aşamada bir diş eti problemi yaşamaktadır. Ancak diş eti problemini görmezden gelirseniz, dişin etrafındaki kemik zayıflar, dişin sallanmasına ve nihayetinde düzşmesine sebep olur.Çoğu kimse diş eti problemi olduğunu bilmez. Temizlik ve kontrol amacıyla diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmek bu nedenle önemlidir.Diş eti problemlerinin bazı belirtileri şunlardır:Kızarık, şiş, fırçalandığında ya da diş ipi ile temizlendiğinde kanayan dişetleri Bunlar diş eti probleminin başlangıcıdır. Genellikle iyi bir ağız bakımı ile tedavi edilebilir.Diş ağrısı ya da hassasiyeti Dişlerden çekilen dişetleri dişlerin sıcak ya da soğuk yiyecek ya da içeceklere karşı hassas olmasına neden olur.İnatçı ağız kokusu Sallanan ya da aralıkları genişleyen kalıcı dişler; ısırdığınızda dişlerinizin birleşme şeklinde değişiklikler Bu, periodontit adı verilen, en ciddi diş eti problemidir. Diş eti problemlerine dair kısa bilgiler Diş eti problemi dişetlerini ve çevreleyen kemiği etkileyen bir iltihaplanmadır.Bakteri plağında bulunan mikroplar dişetlerinin kızarmasına ve şişmesine, bazen de kanamasına neden olduğunda diş eti problemi başlar.Günde iki defa dişlerinizi fırçalayarak ve diş ipi kullanarak diş eti problemlerini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.Pekçok kişi diş eti hastalığı olduğunu bilmez. Bu nedenle diş hekminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz önemlidir.İpuçlarıGözünüzle görmediğiniz her şey önemsiz değildir. Diş eti problemlerinin gelişmesini nasıl önleyeceğinizi öğrenin.Okumaya devam edinDiş eti problemlerini önlemeye yardımcı bazı ipuçları:

Periodontal HastalıkDişleri ve diş etlerini fırçalayın. Dişlerin arasını diş ipi ile temizleyin.Arka dişlerinize özen gösterin. Bunlara erişilmesi zor olduğundan, üzerlerinde daha fazla bakteri plağı birikmesi olasıdır.Diş fırçanızı her 3 ayda bir değiştirin.Yıpranmış fırça kılları daha az bakteri plağı temizler.Dişetleriniz kanıyorsa, dişlerinizi fırçalamayı ve diş ipi ile temizlemeyi bırakmayın.Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın, bu şekilde dişetlerinize zarar vermemiş olursunuz. Kanama devam ederse, diş hekiminize başvurun.Diş temizliği ve kontrol için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin.Hamile ya da diabetli olmanız durumunda diş hekiminize bilgi verin. Bu tıbbi durumlar vücudun Diş eti problemleriile savaşmasını zorlaştırır.Dişetlerinizi aynada sık sık kontrol edin.Renk ya da dokuda değişiklik olup olmadığına bakın. Diş eti problemleriniz olduğunu düşünüyorsanız, diş hekiminize başvurun.

 

 
DİŞETİ HASTALIKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dişeti hastalığı nasıl önlenir?

Periodontal hastalığın önlenmesinde en önemli görev kişinin kendisine düşmektedir. Dişleri sağlıklı bir durumda sürdürmek için, günlük ağız bakımı işlemleri ile (diş fırçalama ve diş ipliği kullanma) bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekmektedir. Dişhekimine düzenli aralıklarla gidilmesi de aynı derecede önemlidir. Günlük ağız bakımı işlemleri diştaşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, ancak tamamen önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipliği veya diğer temizlik araçları ile ulaşılamayan bölgelerin bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi mevcut diş plağı ve/veya diştaşının uzaklaştırılması açısından gereklidir.

Dişeti hastalıklarının tedavisi nedir?

Dişeti hastalığının erken döneminde tedavi, dişler üzerindeki eklentilerin (plak ve diştaşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Bu işlem dişetinde iltihaba neden olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını sağlar. Genellikle bu tedavi, dişetinin tekrar dişe adaptasyonu veya dişetinin büzülerek cebin elimine olması için yeterlidir. Dişeti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diştaşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diştaşlarını temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturmaktır.

Periodontal tedavi sonrası hastaların düzenli olarak dişhekimi tarafından muayene edilmesi, plak kontrolü ve yeni diştaşı birikimlerinin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Fakat unutmamak gerekir ki; periodontal tedavi ile elde edilenlerin sürdürülmesi için hiçbir işlem kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini etkin bir şekilde uygulamasından daha yararlı olamaz.

TEDAVİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Başlangıç Periodontal Tedavi Sonrası Öneriler:

Bilindiği gibi, komplike olmayan, basit gingivitis interdental ve marjinal dişetini etkileyen en yaygın dişeti hastalığıdır. Dişeti kanamasının başta gelen nedenlerinden biridir. Tedavisindeki başarısızlık yıkımın daha derin periodontal dokulara ilerlemesine ve erken diş kayıplarına neden olabilir. Diş plağını ve plak birikimini artıran ve/veya uzaklaştırılmasını engelleyen faktörlerin eliminasyonu başlangıç tedavi girişiminin ana hedefi olmalıdır. Basit gingivitis tedavisinde; dikkatli bir muayene yapılarak diş plağı, diştaşı, besin birikimi (food impaction), taşkın veya bozuk konturlu restorasyonlar, irritasyon oluşturan hareketli protezler ve cep derinlikleri değerlendirilmelidir.

Basit gingivitis tedavisi tek seansta bitirilmemeli ve sırasıyla şu aşamaları içermelidir. 

1.Komplike olmayan gingivitis tedavisi plak kontrolünün öneminin hastaya anlatılması ve öğretilmesi ile başlamalıdır.  

2.Dişler plak, diştaşı, boya gibi tüm eklentilerden arındırılmalı ve iyi bir polisaj işlemi yapılmalıdır. Polisaj, gingivitisin tekrarını önleyici önemli bir faktördür. Gingivitisin başlamasında ve diştaşı oluşumunun başlangıç aşamasında en önemli faktör olan bakteriyel plak polisaj yapılmamış pürüzlü yüzeylerde cok daha çabuk birikir.  

3.Hasta kontrole geldiğinde dişeti gözlenir ve plak eliminasyonunun etkinliği değerlendirilir. İltihabın hala mevcut olduğu alanlarda diştaşı ve plak eliminasyonu tam olarak başarılamamış olabilir. Tekrar temizlik işlemi yapılır, hasta plak eliminasyonu konusunda yeniden motive edilir. Tedavinin başarısı veya aşağıda sıralanan başarısızlık nedenlerinin değerlendirilmesi için hasta mutlaka kontrole çağırılmalıdır.

Gingivitis tedavisinde başarısızlık nedenleri: 

  • Özellikle mine-sement birleşiminin apikalinde kalan alanlardaki minik diştaşı partikülleri tam olarak elimine edilmemişse,  
  • Birikimler temizlendikten sonra iyi bir polisaj yapılmamışsa,  
  • Dişler üzerindeki eklentiler temizlenmiş ancak, irritasyonun primer nedeni elimine edilmemişse,  
  • Hasta etkin bir plak kontrolü yapamamışsa.

Tüm bu tedavi sırasında hastaya verilmesi gereken bilgiler ve öneriler: 

1. Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı ile başlar ve dişeti iltihabının en önemli etkeni diş plağıdır. Diş plağının kalsifiye olması ile diştaşı oluşur. Diştaşı pürüzlü bir yüzeye sahiptir ve üzeri daima kalsifiye olmamış plak ile örtülüdür. Böylece diştaşı, plak için uygun bir yuva oluşturarak iltihabın sürmesine ve şiddetlenmesine neden olur. Bu nedenle oluşmuş diştaşları mutlaka hekim tarafından temizlenmelidir. Temizlenmiş bir ağızda diştaşının yeniden oluşumu etkin bir ağız bakımı ile engellenebilir.  

2. Hasta tedavi sonrası olası kanama konusunda uyarılmalıdır ve kontrole geldiğinde bu kanama alanları ve tipi değerlendirilmelidir. Kanama marjinal dişetinden geliyorsa, yeni oluşan plak bu kanamanın nedenidir ve plağın eliminasyonu problemi çözer. Kanama eğer cep tabanından geliyorsa kök yüzeyi tam olarak temizlenememiş ve kalan eklentiler, plak nedeni ile biyolojik olarak uygun nitelik kazandırılamamıştır. Kanamanın tam olarak eliminasyonu için bu eklentiler tamamen temizlenmelidir.  

3. Diştaşı temizliği dişlere zarar verebilecek veya tehlikeli bir işlem değildir.  

4. Diştaşı temizliği yapıldıktan sonra dişlerde hassasiyet olabilir, bu durum normaldir. Diştaşı temizliği sonrası önceden diştaşı ile örtülü yüzey açığa çıkar ve açığa çıkan bu yüzeyde soğuk ve sıcağa karşı duyarlılık olur. Bu duyarlılığın üç-dört günde geçmesi beklenir. Önemli olan, hastanın dişlerindeki duyarlılık nedeni ile etkin fırçalama ve ağız bakım işlemlerini ihmal etmemesidir.  

5. Bazı hekimler diştaşı temizliği sonrası yeni oluşacak plağın mineralizasyonunu önlemek amacı ile anti-tartar diş macunu önerebilir. Bu tür diş macunlarının özellikle bu dönemde kullanılması hassasiyet olasılığını ve şiddetini artırabilir. 

Periodontal Cerrahi Sonrası Postoperatif Öneriler: 

Yapılan periodontal cerrahi işlem sonrası hasta yapması ve yapmaması gereken işlemler konusunda uyarılmalıdır. Hastaya yapılacak öneriler;

1. Cerrahi işlem sonrası 2 saat hiçbir şey yiyip içmeyiniz.

2. Ameliyat sonrası ilk 24 saat içerisinde sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Çiğneme operasyona dahil edilmeyen bölge ile yapılmalıdır. Yumuşak ve ılık yiyecekler uygundur. Asitli meyva suları, alkollü içecekler ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Aksi taktirde ağrıya neden olurlar.

3. Ameliyatı takip eden günlerde sigara içilmemelidir. Dişetini irrite ederek iyileşmeyi tehlikeye atacağından ve ağız içi sıcaklığını arttıracağından cerrahi işlem sonrası sigara içilmemesi gerekir.

4. Ameliyatı takiben 2 hafta süresince, eğer varsa, protezlerin mümkün olduğunca az kullanılması gerekmektedir.

5. Ameliyat yapılan bölgede pat yoksa veya düştüğünde süturlara bakmak için dudak ve yanağın kaldırılmaması gerekmektedir.

6. Ameliyat bölgesine konulan pat sizi rahat ettirmek ve yara bölgesini irritasyondan korumak içindir. Ağrıyı önler, yara iyileşmesini kolaylaştırır ve alışık olduğunuz aktiviteleri rahatlıkla sürdürebilmenizi sağlar. Pat ilk yerleştirildiği birkaç saat içinde rahatsızlık hissi verebilir. Dil veya parmakla patı oynatmayınız. Yerleştirilen pat küçük parçalar halinde kırılırsa panik yapmayınız. Büyük parçalar koparsa veya sizi çok rahatsız ederse doktorunuzu arayınız.

7. Hafif şişlikler olabilir. Operasyon bölgesinin üzerine ilk gün buz torbası hazırlayarak dışarıdan uygulayabilirsiniz. Sık olarak bir çay kaşığı tuz koyduğunuz bir bardak ılık su ile ağzınızı yavaşca çalkalayınız.

8. Operasyon sonrası ilk 4-5 saat içerisinde cerrahi bölgesinden bir miktar sızıntı olabilir. Bu da tükürüğünüze kırmızı renk verecektir. Bu durumda panik yapmayınız ve sızıntı devam ederse temiz bir gazlı bezi rulo haline getirip 20 dakika kadar kanama bölgesine bası yapacak şekilde uygulayabilirsiniz. Daha uzun süreli kanamalar doktorunuz tarafından kontrol altına alınmalıdır.

9. Operasyon sonrası ilk 24 saat içerisinde ürperti ve halsizlik hissi oluşabilir. Bu durum normaldir ve endişeye gerek yoktur. Günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz, ancak aşırı çaba gerektiren sporlar yapılmamalıdır.

10. Ameliyat sonrası iyileşme için doktorunuzun yazdığı reçeteyi uygulayınız. Eğer doktorunuz önermişse antibiyotikleri tarif edilen şekilde kullanınız. Ameliyat sonrası ağrınız olursa ağrı kesici alabilirsiniz. Bu durumda aspirin veya benzeri salisilik asit türevi ilaçlar alınmamalıdır.

11. Ameliyat edilmeyen bölgelere normal fırçalama işlemlerini uygulayabilirsiniz. Ameliyat bölgesindeki dişlerin ise çiğneme yüzeylerini fırçalayınız. Pat uygulanmamışsa o bölgedeki dişleri de fırçalayabilirsiniz. Ancak, dişipi kullanırken dişeti altına inmeyiniz. Doktorunuz önermişse fırçalama işlemleri sonrası önerilen ağız gargarasını kullanabilirsiniz.

12. Yemek sonrası ağzınızı çalkalayın. Patın üzerini nemli pamukla veya kulak temizleme çubuğu ile silebilirsiniz.

13. Doktorunuzun önerdiği süre (1 hafta veya 10 gün) sonunda dikişlerinizi aldırmak ve kontrol için doktorunuzu arayınız.

 

 

Diş ve Diş Eti Hastalıkları