Tedavilerimiz


Çene Kistleri

Çene Kistleri Nedir?

Çene kemikleri içinde içi sıvı dolu etrafı epitel denen ince bir zarla çevrili patolojik oluşumlara çene kisti denir. Vücudumuz da en çok kitlere çene kemikleri içinde rastlanır.

Çene Kistleri Nasıl Tedavi Edilir ?

Çenelerdeki kistler çoğu kez diş kaynaklıdır. Kistler cerrahi bir işlemle çıkartılmalıdırlar. Diş kökü etrafında oluşabilen bu kistler tedavi edilmezlerse büyük boyutlara ulaşabilirler. Kök ucunda kisti olan hastalarda dişin çekilmesi tedavi için yeterli değildir. Diş çekilip kist kemik içinde bırakılırsa bu kist büyümeye devam ederek büyük hacimlere ulaşmaktadır. Bunun sonucunda ise çok sayıda dişin de çekiminin gerektiği bir durum ortaya çıkabilir.

Çene Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

-Çene kistleri genellikle diş kaynaklı olan, dişlerin kök ucunda veya çevresinde oluşan içleri boş veya sıvı dolu patolojik oluşumlardır. Kist tedavi alternatifleri farklı olabilmektedir. 

Marsüpyalizasyon denen yöntemde kistin bulunduğu bölge cerrahi olarak açılır ve bu kist boşluğu ağız ortamıyla birleştirilerek kistin küçülmesi beklenir.
Veya Enükleasyon yapılarak direkt olarak kist bulunduğu bölgeden çıkartılır.

Çene Kist Ameliyat Sonrası Süreç ?

-Ameliyat sonrasında kist çıkartıldıktan sonra eğer ilgili diş ağızda bırakıldıysa ( kanal tedavisi yapılarak) protetik bir işlem gerekmeyebilir.-Eğer kist ile birlikte diş çekimi de yapıldıysa bölgede yeni kemik oluşumu tamamlandıktan sonra boşluk oluşan diş bölgesine implant yerleştirilerek çiğneme fonksiyonu o bölge için kazandırılır.

Çene Kist Ameliyat Fiyatları ?

Çene Kist Ameliyatı fiyatlarımızla ilgili detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

 

Çene Ve Diş Köklerinde Oluşan Kistler

Kist, merkezden çevreye genişleyerek büyüyen, yumuşak bir çeper ile çevrili, içi sıvı ile dolu patolojik bir boşluktur. Kistlerin büyürken oluşturdukları başınç nedeni ile komşu dişlerin köklerinde ve çene kemiğinde rezorpsiyonuna neden olurlar. Çene kistleri tedavi edilmezse giderek büyürler, buna bağlı olarakta komşu dişlerin kaybına ve çene kemiiğinin kırılmasına sebep olabilirler.


Çene Kistleri Nasıl Meydana Gelir?

Kistler, embriyolojik gelişim sürecinde dokular içine yerleşen hücre artıklarından veya enfekte olmuş diş köklerinin oluşturduğu irritasyon ile gelişebilirler.

Çene Kistlerinin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Genellikle radyolojik yöntemlerle teşhis doğrulanır. Kist olan bölgede şişlik, fistül, ağrı(nadiren) gibi belirtiler vardır. Kistin içerisinden aspirasyon yapılarak kistlere has özel bir sıvı da elde edilebilir. Bazen hiçbir belirtisi olmadan rutin diş muayenelerinde teşhis koyulabilir. Cerrahi işlem sonrası patolojik inceleme ile teşhis doğrulanır.

Çene Kistlerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?Kistlerin tedavisi cerrahi bir operasyon ile tüm kistin çeperi ile birlikte çıkarılmasıdır. Kist tedavisinin fonksiyonel veya estetik sorunlara yol açmaması gereklidir.  Bu nedenle büyük kist boşluklarının uygun kemik greftleri (kemik tozu) ve membranlar(bariyer) ile rekonstrüksiyonu gereklidir.
Dil ve Dudak Frenilumları Çene kemiğinin tepesine yapışık olan dudak bağları (frenilum) dişsiz hastalarda protez sınırlarının olması gerektiğinden daha kısa olmasına ve bu da protez tutuculuğunun azalmasına neden olur. Dişli hastalarda ise bu dudak bağı (frenum) iki diş arasında aralık oluşmasına (diastema) neden olur. Dil bağı (frenum) ise dil hareketlerini kısıtlayacak ve konuşmayı olumsuz etkileyecek biçimde kısa olabilir. Bu nedenle dil ve dudak bağları, fonksiyonel ve estetik sorunlara neden oldukları durumlarda cerrahi olarak giderilmeleri gereklidir.

 

Eskişehir Çene Kistleri Tedavisi Merkezi 

Çene Kistleri